Pokud se vydáte po pobřeží na jih od Limy, brzy dorazíte k přírodní rezervaci Isla Ballestas, nazývané malé Galapágy. O několik hodin jízdy dále najdete městečko Nazca s obrazci v poušti. Další zastávkou bývá město Arequipa s nádhernými koloniálními stavbami z bílého kamene. Od této chvíle se již turisté pohybují v pohoří And. Zde také najdete slavnou vyhlídku Cruz del Condor v Colca Canyon. Každé ráno zde můžete pozorovat kroužící kondory, kteří využívají proudění teplého vzduchu. Odsud je to již kousek do Puna, ležícího na břehu jezera Titicaca. Posvátné jezero z incké mytologie sdílejí Peru a Bolívie. K vidění jsou i rákosové ostrovy Uros s původními obyvateli. Pokud se vydáte po Altiplanu směrem na sever, dorazíte do Cuzca hlavního města incké říše. Zde najdete už jenom zbytky mohutných staveb z dob Inků překryté španělskou koloniální architekturou. Pevnost Sacsayhuamán, chrám Slunce - Coricancha, katedrála na náměstí Plaza de Armas nebo klášter St. Domingo jsou největší atrakce města. Pouhé tři hodiny vlakem dělí Cuzco od nejslavnější památky ztraceného města Inků - Machu Picchu. Objeveno bylo až v roce 1911 a od té doby přitahuje návštěvníky z celého světa. Dramatické posazení ruin na horském hřebenu a údolí řeky Urubamba dokreslují typické terasy s ruinami staveb.
Někdy opomíjený sever Peru nabízí bohatou historii preinckých kultur. Nedávno zapsané na seznam UNESCO je osídlení Caral, které patří mezi nejstarší na celém kontinentu. Oblast Huarazu a Cordilleras Blancas s vrcholem Huascarán je v centru pozornosti horolezců a trekařů. Pokud se vrátíte zpět na suché pacifické pobřeží najdete zde kultury Chimů s městech Chan-Chan nebo kulturu Mochiků v oblasti Chiclayo a Lambayeque. Excelentní Archelogické muzeum Bruning najdete práve v Lambayeque.
Kromě pobřežních a horských regionů najdete v Peru i obrovské území zasahující do regionu Amazonie. Tato oblast tvoří 60% rozlohy země. Město Iquitos je považováno za vstupní bránu do Amazonie v Peru.
Oficiální název: Peruánská republika (República del Perú)
Rozloha: 1 285 220 km2
Obyvatelstvo: 27 925 628
Národnostní složení: 45 % indiáni, 37 % mestici, 15 % Evropané
Hlavní město: Lima
Státní zřízení: prezidentská republika
Územní členění: 195 provincií a 1838 okresů
Jazyk: španělština, kečuánština, ajmarština
Měna: peruánský nuevo sol (PEN)
Náboženství: římští katolíci 90 %, jiní 10 %
Časové pásmo: - 7. - 6 SEČ
Mezinárodní předvolba: + 51
Důležitá telefonní čísla: policie 105, hasiči 116, první pomoc 115
Vízum do Peru: při turistických cestách do Peru není potřeba vízum. Maximální délka povoleného bezvízového pobytu je 6 měsíců. Konkrétní délku pobytu stanoví při vstupu na hraničním přechodu imigrační pracovník, který může požadovat předložení dokladů, které potvrzují, že máte zajištěný plánovaný pobyt v Peru a návrat ze země (zpáteční letenka, rezervace, ...). Při odjezdu z Peru je nutné předložit při migrační kontrole tzv. “výstupní lístek” - druhou část migrační karty TAM.
Očkování do Peru: doporučuje se virová hepatitida A+B, břišní tyfus, tetanus, meningokoková meningitida, žlutá zimnice.
Celní předpisy a omezení: platí zde zákaz dovozu pro potraviny v surovém stavu, čerstvé ovoce a zeleninu, více než 20 krabiček cigaret a 3 litry alkoholických nápojů.Předměty, které lze bezcelně dovézt naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí. Při vstupu do země je vyplňováno celní prohlášení. Při dovozu předmětů pro provozování adrenalinových sportů existuje možnost vyřízení tzv. povolení dočasného vstupu do země. K vývozu chráněných rostlin a zvířat je nutné mít povolení ministerstva zemědělství Peru.
Elektřina: 220 V
Měna a placení: kromě národní měny lze platit i v USD, které lze stejně jako EURO směnit v bankách nebo směnárnách. Výměna EUR je složitější a kurs méně výhodný. Lze zde využívat kreditní a debetní karty. S narůstající vzdáleností od Limy ovšem klesá výskyt bankomatů.