Většina archeologů věří, že výstavbu Machu Picchu započal incký panovník Pachacútec Yupanqui (1438 – 1472). Výstavba měla probíhat v letech 1440 – 1450. Bohužel dobu výstavby nelze přesně určit, protože nebyly dochovány písemné zdroje Inků, ze kterých by bylo možné čerpat. Poté bylo místo opuštěno a úplně zchátralo. Jeho ruiny byly objeveny 24.7.1911 americkým archeologem Hiramem Binghamem z univerzity v Yale. Ten se domníval, že našel pozůstatky města Vilcabamba. Od tohoto objevení se stalo Machu Picchu známým turistickým cílem a v roce 1983 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. 7.7.2007 bylo zařazeno mezi nových 7 divů světa.
Tato celosvětově známá památka byla postavena v inckém stylu. Využito přitom bylo kvádrového zdiva, které bylo tvořeno opracovanými a na sebe položenými kameny a to vše bez použití malty či jiného pojiva. Mezi hlavní stavby města patří Chrám větru, Místnost vládců, Místnost tří oken, Strážní budova a Citadela. Nikdy nebylo prokázáno, proč vlastně bylo Machu Picchu postaveno.
Název města je podle hory, která se nad ruinami tyčí – Machu Picchu v původním indiánském jazyce kečuánštině znamená „Starý vrch“. K Machu Picchu se dá dojet z Cuzca vlakem do městečka Aguas Calientes (cca 3,5 h). Odtud se pokračuje autobusem až k vstupu do areálu Machu Picchu.