Očkování a zdravotní rady

Základní rady před cestou do Latinské Ameriky

Cestování do exotických regionů s sebou přináší zvýšené riziko nákazy infekčními chorobami. Všem cestovatelům doporučujeme dodržovat následující základní hygienická pravidla:
- používejte pouze balenou vodu jak na pití, tak i čištění zubů. V restauracích pijte pouze balenou vodu a nápoje bez ledu.
- důsledné mytí rukou nebo používání desinfekce je nezbytné.
- jezte pouze tepelně upravenou stravu.
- ovoce a zeleninu si vždy omývejte balenou vodou.

Pro snížení rizika nákazy infekčních chrob je možné využít očkování. Z našich dlouholetých zkušeností víme, že doporučení na očkování získaná v odborných centrech cestovní medicíny jsou obvykle rozsáhlejší, než je v praxi nutné. Proto je vhodné zvážit všechny faktory pro očkování (aktuální zdravotní stav, věk, budoucí plány na cestování, délka účinnosti vakcinace, míru rizika infekce v dané lokalitě atd) a zvolit vhodný kompromis. Nezapomínejte, že každé očkování je velká zátěž pro váš organizmus.

Žloutenka a břišní tyfus

Nejběžnější nemoci proti kterým se cestovatelé očkují, jsou žloutenka typu A a B (hepatitida), břišní tyfus, případně žlutá zimnice. Nezapomeňte si zkontrolovat platnost očkování proti tetanu a obrně.

Pro získání odborné lékařské rady je vhodné navštívit některé ze specializovaných pracovišť cestovní medicíny (soukromá centra lékařské mediciíny nebo Očkovací centra Zdravotních ústavů (bývalé Hygienické stanice).
Více informací k očkování můžete najít zde (https://www.ockovacicentrum.cz/cz/jizni-amerika , https://www.ockovacicentrum.cz/cz/severni-a-stredni-amerika)

Povinné očkování není do žádné z námi navštěvovaných zemí Latinské Ameriky.

Doporučuje se začít s očkováním včas, protože některé vakcíny se absolvují ve více očkování a mezi nimi je nutý časový interval. Vakcinaci je nutné vždy absolvovat v dobrém zdravotním stavu.

Malárie

V některých oblastech Střední nebo Jižní Ameriky je střední riziko malárie. Doporučujeme tedy používat moskytiéru (v hotelech bývají k dispozici) a kvalitní repelenty. Ideální jsou repelenty s vysokým obsahem látky DEET. Proti malárii lze užívat tzv. antimalarika. Chemická profylaxe představuje zátěž pro organismus, má vedlejší účinky a stejně jako očkování neúčinkuje zcela 100%. Na trhu najdete několik různých přípravků, jejich výběr a užívání je třeba konzultovat s lékařem, který je také předepisuje. Nicméně s ohledem na charaktern ašich poznávacích zájezdů, kdy většinu času budete trávit v městkých nebo civilizovaných oblastech je riziko relativně malé. Samotné pobyty v přírodě (např. Amazonie) jsou velice krátké cca 2-3 dny.

Žlutá zimnice

V některý zemích je výskyt žluté zimnice endemický a je doporučováno očkování. Jednorázová vakcina poskytuje ochranu na 10 let. Výskyt žluté zimnice v Latinské Americe najdete na následující mapě. Při rozhodování o vakcinaci je vhodné vzít v potaz délku pobytu a aktuální riziko výskytu žluté hořečky v dané oblasti.

Podrobné informace a doporučení k jednotlivým destinacím můžete také najít na webu americké vládní instituce - CDC (anglicky).