Ekvádor, země rozprostírající se na rovníku v severozápadní části Jižní Ameriky, je fascinující kombinací bohaté historie, rozmanité přírody, pestré kultury a zajímavé geografie. Navzdory své relativně malé rozloze nabízí cestovatelům neskutečně rozmanité zážitky, od vysokohorských oblastí And až po tropické pralesy Amazonie. Ekvádor je zemí, kde se mísí starobylé civilizace s moderními městy, a kde přírodní bohatství konkuruje kulturním pokladům.
Historie Ekvádoru
Historie Ekvádoru sahá tisíce let do minulosti, kdy zde žily starověké civilizace, jako například kultura Valdivia, která patří k jedněm z nejstarších archeologicky doložených kultur v Americe. V předkolumbovské éře byla oblast dnešního Ekvádoru součástí rozsáhlé Incké říše, která ovládala značnou část andského regionu. Avšak v 16. století do země dorazili španělští dobyvatelé v čele s Franciscem Pizarrem a po porážce Inků zde založili koloniální správu.
Koloniální éra trvala až do počátku 19. století, kdy pod vedením Simóna Bolívara a dalších vůdců probíhaly osvobozenecké války proti španělské nadvládě. V roce 1822 se Ekvádor stal součástí Velké Kolumbie, federace jihoamerických států, kterou tvořily také Kolumbie, Venezuela a Panama. Samostatnost získal Ekvádor v roce 1830.
Co navštívit v Ekvádoru
Quito - hlavní město Ekvádoru je jedno z nejlépe zachovalých koloniálních měst v Jižní Americe a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Město leží v nadmořské výšce 2 850 metrů a je obklopeno dramatickými vrcholky And. Návštěvníci zde mohou obdivovat nádherné koloniální stavby, jako je katedrála na Plaza de la Independencia, kostel La Compañía de Jesús se zlatou výzdobou nebo klášter sv. Františka. Za návštěvu stojí také vyhlídka na vrcholku Pichincha, odkud je úchvatný výhled na celé město.
Cotopaxi je jeden z nejvyšších aktivních vulkánů na světě a zároveň národní park, který leží jen pár hodin jízdy jižně od Quitu. Cotopaxi, jehož vrchol dosahuje výšky 5 897 metrů, láká milovníky horolezectví a turistiky. Kromě samotného vulkánu nabízí národní park Cotopaxi nádherné přírodní scenérie, včetně jezer, údolí a širokých stepí, kde lze spatřit divoké koně a andské lišky.
Městečko Baños, známé také jako Baños de Agua Santa, leží na úpatí aktivního vulkánu Tungurahua a je oblíbenou destinací pro milovníky adrenalinu a přírodních krás. Město je proslulé svými termálními prameny, vodopády a možnostmi pro outdoorové aktivity, jako je rafting, canyoning nebo jízda na horském kole. Nejznámější atrakcí v okolí je vodopád Pailón del Diablo, jeden z nejmohutnějších vodopádů v zemi.
Cuenca je další město zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Leží v jižní části země a je považováno za kulturní srdce Ekvádoru. Toto koloniální město je známé svou krásnou architekturou, kamennými uličkami a elegantními náměstími. Kromě historického centra stojí za návštěvu místní muzea, jako například Museo Pumapungo, které představuje bohatou historii domorodých kultur.
Laguna Quilotoa je kráterové jezero v nadmořské výšce přibližně 3 800 metrů, které je známé svou neuvěřitelnou tyrkysovou barvou vody. Jezero vzniklo před zhruba 800 lety po mohutné erupci, která zanechala hluboký kráter. Laguna Quilotoa je oblíbeným místem pro pěší turistiku, a to nejen díky kráse samotného jezera, ale i kvůli výhledům na okolní andské vrcholky.
Východní část Ekvádoru tvoří Amazonský deštný prales, který je jedním z nejrozmanitějších ekosystémů na světě. Základnou pro návštěvu Amazonie je město Coca, odkud se vydávají expedice do hluboké džungle. Oblasti jako národní park Yasuni nebo přírodní rezervace Cuyabeno nabízí návštěvníkům možnost spatřit neuvěřitelné množství divoké zvěře, včetně různé druhy opic, lenochodů, papoušků a vzácných růžových delfínů.
Mindo je malá vesnice nacházející se v oblasti zvané Mindo-Nambillo Cloud Forest. Tento mlžný les je rájem pro milovníky ptactva a ekoturistiky. V oblasti žije více než 400 druhů ptáků, včetně vzácných kolibříků a tukánů. Kromě pozorování ptactva můžete v Mindo navštívit i motýlí farmy nebo se věnovat aktivitám jako ziplining a kanoistika.
Galapážské ostrovy
Galapágy jsou bezesporu největší přírodní poklad Ekvádoru a patří mezi nejvýznamnější ekosystémy na světě. Tento souostroví sopečného původu, nacházející se přibližně 1 000 kilometrů od ekvádorského pobřeží, se proslavilo díky unikátnímu ekosystému a výzkumům Charlese Darwina, který zde položil základy své evoluční teorie. Galapágy jsou domovem jedinečných druhů, jako jsou obří želvy, leguáni mořští i suchozemští, lachtani a řada druhů ptáků, včetně ikonické Darwinovy pěnkavice. Přísná ochrana přírody zde umožňuje návštěvníkům zažít neobyčejný kontakt s divokou přírodou, přičemž přístup na jednotlivé ostrovy je regulován. Ostrovy jsou ideálním místem pro potápění, pozorování divoké zvěře nebo poznávání sopečných útvarů a nádherných pláží. Galapágy jsou také světovým dědictvím UNESCO a návštěva tohoto jedinečného místa je nezapomenutelným zážitkem.
Kultura Ekvádoru
Ekvádorská kultura je mimořádně pestrá a odráží složitou historii země, včetně vlivů domorodých civilizací a španělské koloniální éry. Domorodé tradice hrají důležitou roli v životě mnoha obyvatel, zejména v andských oblastech, kde se často konají tradiční oslavy, jako jsou Inti Raymi (oslavy slunce) nebo Mama Negra (místní festival plný hudby, tanců a barevných průvodů).
Tradiční hudba a tanec, jako jsou například "sanjuanito" nebo "pasillo", jsou běžnou součástí místních oslav. Každý region Ekvádoru má své vlastní zvyky a tradice, přičemž domorodé skupiny, jako jsou Kichwové, stále zachovávají své jazyky a tradiční řemesla, jako je tkaní a keramika.
Ekonomika Ekvádoru
Ekvádorská ekonomika je převážně založená na těžbě ropy, která tvoří významnou část exportu země. Dalším klíčovým odvětvím je zemědělství, přičemž Ekvádor je jedním z největších světových producentů banánů, kakaových bobů a květin. Významně roste také cestovní ruch, zejména díky přírodnímu bohatství, které Ekvádor nabízí, včetně Galapážských ostrovů a Amazonie.
Ekonomika Ekvádoru však čelí i výzvám, jako je fluktuace cen ropy a vysoká nezaměstnanost. Vláda se v posledních letech zaměřila na diverzifikaci ekonomiky, například podporou obnovitelných zdrojů energie a rozvojem infrastruktury.
Obyvatelstvo Ekvádoru
V Ekvádoru žije přibližně 18 milionů obyvatel, přičemž většina populace žije v andských městech a na pobřeží. Ekvádor má pestrou etnickou skladbu. Kromě domorodých obyvatel zde žije velká mestická populace (potomci míšenců mezi Španěly a domorodými obyvateli) a menší populace afrického a evropského původu. V zemi se mluví především španělsky, ale v domorodých oblastech jsou rozšířeny také jazyky jako kichwa nebo shuar.
Příroda Ekvádoru
Ekvádor je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. V zemi se nachází čtyři hlavní geografické oblasti: pobřeží, Andy, Amazonie a Galapágy. Každá z těchto oblastí má svůj jedinečný ekosystém, od suchých oblastí kolem města Guayaquil až po deštné pralesy v Amazonii. Andy jsou domovem majestátních vulkánů, zatímco Galapážské ostrovy lákají na svou unikátní faunu, včetně želv, leguánů a vzácných ptáků.
Základní informace o Ekvádoru
Oficiální název: Ekvádorská republika (República de Ecuador)Rozloha: 256 370 km2
Obyvatelstvo: 13 782 329
Národnostní složení: 71,9 % mestici, 7,4 % montubio, 7,0 % původní indiánské obyvatelstvo, 7,2 % afroekvádorské obyvatelstvo, 6,1 % běloši, 0,4 % ostatní
Hlavní město: Quito
Státní zřízení: prezidentská republika
Územní členění: 24 provincií
Jazyk: španělština, kečujština, šuárština
Měna: americký dolar
Náboženství: 80 % římští katolíci, 20 % jiní a ateisté
Časové pásmo: - 6 SEČ
Mezinárodní předvolba: + 593
Důležitá telefonní čísla: policie 101, hasiči 102, ambulace 131
Vízum do Ekvádoru: pro občany ČR platí bezvízový styk k turistickým účelům na dobu kratší 90 dnů.
Očkování do Ekvádoru: doporučuje se virová hepatitida A+B, břišní tyfus, tetanus, žlutá zimnice.
Celní předpisy a omezení: cestovatel smí vstoupit do Ekvádoru bez problémů s věcmi osobní potřeby, maximálně do výše 2 zavazadel na osobu a s celním omezením podle běžné praxe na některé výrobky, jako jsou cigarety, lihoviny, víno apod. Další zavazadla jsou obvykle proclívána.Pro dovoz i vývoz zvířat a rostlin platí mezinárodní předpisy. Do země lze přivézt bez omezení jakékoliv množství finančních prostředků do výše 10 tis USD, množství vyšší než je tento limit podléhá povinnosti záznamu v celním prohlášení, které je vyplňováno při vstupu do země.
Elektřina: 110 V, 60 Hz střídavého proudu, americký typ zásuvek, je potřeba redukce.
Měna a placení: v turistických centrech a vyjímečně v obchodech lze platit platební kartou. Vzhledem k zdejší kriminalitě doporučujeme platit kreditními a debetními kartami. Je třeba upozornit na to, že s narůstající vzdáleností od Quita se snižuje výskyt bankomatů, které zpracují kartu vystavenou v Evropě. Pro finanční hotovost je dobré používat tělové ledvinky.