Brazílie má návštěvníkovi co nabídnout, i kdyby si zvolil méně náročnou trasu dostupnou po zemi z Ria. I na relativně méně vymezeném území je možné navštívit výše položené tropické pralesy, náhorní plošiny, pláže a koloniální města jako je Paratí nebo Ouro Preto. Pokud však chceme poznat Brazílii v plné její kráse, nezbude nám, než ji přeletět křížem krážem. Za dvě hodiny letu se dostaneme z Ria na ohromující vodopády Iguacú na hranici s Argentinou. Za čtyři hodiny letu z Ria doletíme do města Manaus, který je jednou z hlavních bran Amazonie na soutoku řek Rio Negro a Rio Solimões. Pobytu v džungli se není třeba obávat. Klidné a malebné ubytování u vody nebo případně rovnou na vodě je obvykle nejvítanější odpočinkovou oázou celé cesty. Za návštěvu rozhodně také stojí první hlavní město Salvador de Bahia bohaté na barevné koloniální domy v historickém centru Pelourinho a zároveň oplývající mnoha plážemi v okolí. Po Salvadoru se druhým hlavním městem stalo na 200 let Rio de Janeiro, aby se nakonec správa země roku 1960 přemístila do “kosmického” města Brasilia nově postaveného v nepřístupné savaně. Jedním z důvodů pro výstavbu byl kromě nastartování ekonomiky i fakt, že v minulosti během kolonizace všichni obyvatelé žili pouze na pobřeží a Brazilcům se tak přezdívalo “krabí populace”. Ještě dnes pobřeží obývají celé dvě třetiny obyvatelstva. Brazilci také patří k etnicky nejvíce diferencovaným národům na světě, což je dáno vlivem imigrace z mnoha evropských i asijských zemí.
Brazílie ovšem kromě klasických turistických atrakcí nabízí nespočet dalších často opomíjených míst, na která se již během dvou nebo tří týdnů návštěvy nedostane. Např. Pantanal v oblasti Mato Grosso nabízí obrovské možnosti pozorování zvířat, zatímco třeba souostroví Fernando de Noronha na úplně opačné straně Brazílie je mořským národním parkem s křišťálově čistým mořem, pestrobarevnými rybami, mnoha druhy exotických ptáků a především tisícovými hejny delfínů, kteří do zátoky každý den vplouvají. Severovýchod Brazílie oplývá tisícikilometrovými plážemi a kdo má raději hory, může zavítat třeba na náhorní plošinu se stolovými horami v oblasti Chiapada Diamantina.
Brazílie je zemí velkých ekonomických kontrastů. Zatímco jižní část připomíná Švýcarsko, některá místa na severu nemají daleko do Afriky nebo Asie. Přestože se země na začátku 21. století probojovala mezi 5 největších ekonomik světa, v podstatě na každém kroku je bijící kontrast mezi bohatými a chudými. To však nic nemění na tom, že se Brazilci umějí skvěle bavit a nic je neodradí od toho, aby si život užili naplno. Patří k tomu každodenní plážová kultura, neodmyslitelná brazilská hudba, vyhlášený fotbal a bouřlivé oslavy karnevalu. Nesmíme zapomenout na rozmanitou a mimořádně chutnou brazilskou kuchyni.
Základní informace Brazílie
Oficiální název: Brazilská federativní republika (República Federativa de Brasil)Rozloha: 8 511 965 km2
Obyvatelstvo: 201 032 714
Národnostní složení: 55 % bílí, 6 % černí, 38 % míšenci, 1 % jiní (Japonci, Arabové, původní obyvatelé)
Státní zřízení: prezidentská federativní republika
Hlavní město: Brasília
Územní členění: 26 spolkových států, 1 federativní distrikt, dohromady se těchto 27 celků dělí do 5 regionů
Jazyk: portugalština
Měna: brazilský real (BRL)
Náboženství: římští katolíci 65 %, protestanti 22 %
Časové pásmo: SEČ -4
Mezinárodní předvolba: + 55
Důležitá telefonní čísla: policie 190, rychlá záchranná služba 192, hasiči 193
Vízum do Brazílie: pro občany ČR platí bezvízový styk pro dobu kratší 90 dnů, pokud nebude sloužit k výdělečné činnosti. Občané ČR potřebují ke vstupu pouze cestovní pas s minimální platnosti 6 měsíců od data vstupu.
Očkování do Brazílie: doporučuje se virová hepatitida A+B, břišní tyfus, tetanus, žlutá zimnice.
Celní předpisy a omezení: do Brazílie nelze dovážet cigarety a alkohol vyrobené v Brazílii a určené výhradně pro zahraniční trh, a dále drogy, omamné látky a předměty "ukryté" za účelem oklamání celní kontroly. Bezcelně lze do Brazílie dovážet předměty osobní potřeby v charakteru odpovídajícímu délce trvání pobytu. Ilegální vývoz rostlin a živočichů z Brazílie je přísně trestán!!!
Elektřina: elektrické zásuvky jsou většinou 110 nebo 120V. Některé hotely mají ale 220V, což je spíš výjimka. Ve většině hotelů jsou zásuvky na 220 V, pro zástrčky se dvěma kulatými nebo plochými kolíky. Doporučujeme adaptér.
Měna a placení: brazilské realy získáte ve směnárně hned na letišti, kurz bývá stejný jako ve městě, navíc si ušetříte starosti s hledáním směnárny. Banky většinou mění pouze šeky (hlavně dolarové), nikoli hotovost. Směnáren je velmi málo a nacházejí se na poměrně skrytých místech.
Kreditními kartami lze platit po celé Brazílii. Nejrozšířenější je Visa, AmEx, MasterCard a Diner´s. Někdy může být ovšem problém sehnat příslušný bankomat. Z bankomatu můžete vybírat hotovost, pokud Vaše karta obsahuje Cirrus systém. Karty jsou neocenitelné při platbě v hotelích a ve většině restaurací.