Chachapoyas je historické město a zároveň název kultury, která kdysi obývala horské oblasti severovýchodního Peru, v dnešním regionu Amazonas. Město Chachapoyas leží ve výšce asi 2 335 m nad mořem a je vstupní branou do oblasti bohaté na archeologické a přírodní poklady. Tato oblast je známá především svou tajemnou historií, přírodními krásami, mlžnými lesy a archeologickými nalezišti, která odrážejí jedinečnou kulturu Chachapoya.
Historie a kultura Chachapoya
Kultura Chachapoya, často označovaná jako "bojovníci z oblaků", obývala tuto oblast přibližně od 9. století n. l. do dobytí Inkami v 15. století. Jejich jméno pochází z kečuánského výrazu "Sons of the Clouds" kvůli vysoké nadmořské výšce jejich sídel v mlžných horách. Chachapoyové byli známí jako zdatní stavitelé a farmáři, kteří pěstovali plodiny na terasovitých polích a vytvářeli složité opevněné stavby.
Nejslavnější archeologická lokalita spojená s kulturou Chachapoya je Kuelap, mohutná kamenná pevnost, která je někdy označována jako "Machu Picchu severu". Chachapoyové se vyznačovali také unikátní pohřební architekturou. Budovali mauzolea a umisťovali své mrtvé do pohřebních domů vysoko ve skalních stěnách, jako například na lokalitě Revash. Jejich pohřební praktiky a stavby jsou jedním z nejvíce fascinujících aspektů jejich kultury.
Chachapoyové byli nezávislí až do 15. století, kdy byli poraženi a začleněni do říše Inků. Nicméně ani po dobytí si Inkové nebyli jistí svou kontrolou nad touto oblastí, což svědčí o houževnatosti a odbojném duchu Chachapoyů.
Archeologické naleziště Kuelap
Kuelap je nejvýznamnějším dědictvím Chachapoyů. Tato monumentální kamenná pevnost, postavená na vrcholu hory ve výšce přes 3 000 metrů, je obklopena silnými zdmi a uvnitř se nachází stovky kruhových staveb. Kuelap je často přirovnáváno k Machu Picchu, ačkoli je méně známé, a návštěvníkům nabízí úchvatné výhledy a pocit objevení místa mimo hlavní turistické trasy.
Stavba Kuelapu je fascinující jak z hlediska své velikosti, tak i technické propracovanosti. Kamenné zdi dosahují výšky až 20 metrů a poskytovaly pevnosti silnou obranu před případnými útočníky. Vnitřní struktury sloužily jako obydlí, náboženské a administrativní prostory. Archeologové stále pracují na odhalování tajemství tohoto místa a jeho účelu.
Přírodní krásy a turistika
Region Chachapoyas je bohatý na přírodní krásy, včetně impozantních vodopádů, hustých mlžných lesů a biodiverzity. Mezi nejznámější přírodní atrakce patří:
- Vodopád Gocta – Jeden z nejvyšších vodopádů na světě, jeho výška činí přibližně 771 metrů. Tento nádherný vodopád byl pro svět objeven teprve v roce 2005 a stal se jednou z hlavních turistických atrakcí v oblasti.
- Karajia – Místo známé pro své unikátní pohřební sochy (sarcofagi) Chachapoyů, které jsou umístěné vysoko na skalních stěnách. Tyto sarkofágy mají podobu lidských postav a jsou ukázkou jejich pohřební kultury.
- Jeskyně Quiocta – Jeskynní systém bohatý na krasové útvary a stalagmity, kde Chachapoyové pohřbívali své mrtvé.
Chachapoyas také slouží jako základna pro výlety do odlehlých a méně známých archeologických lokalit a přírodních krás.
Kdy navštívit Chachapoyas
Nejlepší doba pro návštěvu Chachapoyas a okolních atrakcí je mezi květnem a zářím, kdy je období sucha a teploty jsou mírné. Region může být v období dešťů (listopad až březen) méně přístupný kvůli rozbahněným cestám, ale i tehdy má své kouzlo díky bujným zeleným lesům a vyššímu průtoku vodopádů.