Panama - strategicky umístěná mezi Střední a Jižní Amerikou, je zemí s fascinující historií, pestrou kulturou a přírodními krásami. Ačkoli je známá především svým průplavem, její příběh je mnohem bohatší a sahá hluboko do předkoloniální éry, kdy zde žily indiánské civilizace, a pokračuje přes španělskou kolonizaci až po moderní nezávislost.
Historie Panamy: Od Indiánů k průplavu
Původní obyvatelé Panamy, zejména kmeny Kuna, Ngöbe-Buglé a Emberá, obývali tuto oblast tisíce let před příchodem Španělů. V roce 1501 objevil panamské pobřeží španělský mořeplavec Rodrigo de Bastidas a brzy poté začalo španělské dobývání. Panama se stala důležitou křižovatkou pro přepravu zlata a stříbra z Jižní Ameriky do Evropy. První město Panama Viejo, založené roku 1519, bylo jedním z nejvýznamnějších přístavů koloniální éry. V roce 1903 Panama získala nezávislost na Kolumbii s pomocí Spojených států, které měly zájem na výstavbě Panamského průplavu. Tento monumentální technický projekt, otevřený v roce 1914, navždy změnil globální obchod a učinil Panamu jedním z nejdůležitějších obchodních uzlů na světě.
Co navštívit v Panamě
Panamský průplav - nejen technický zázrak, ale i fascinující místo, které ročně navštíví tisíce turistů. Průplav měří přes 80 km a propojuje dva největší světové oceány.
Casco Viejo - historická čtvrť Panama City zapsaná na seznamu UNESCO nabízí koloniální architekturu, dlážděné uličky a krásné náměstí. Místo dýchá historií a je ideální pro večerní procházky.
Národní park Coiba - tento chráněný přírodní ráj, nacházející se na stejnojmenném ostrově, je jedním z nejlepších míst na světě pro potápění a pozorování mořského života, včetně žraloků a velryb.
San Blas - souostroví s více než 300 ostrovy je domovem indiánského kmene Kuna. Nabízí neuvěřitelně čisté pláže a tradiční kulturu místních obyvatel.
Lidé a kultura Panamy
Panama je kulturním tavicím kotlem, který spojuje původní indiánské tradice, vlivy španělské kolonizace a přistěhovalectví z Afriky, Asie a Evropy. Toto pestré složení obyvatel se odráží v hudbě, tanci i oslavách. Karneval v Panamě je jednou z největších a nejvýznamnějších událostí v zemi, kde se tančí salsa, cumbia a tamborito. Indiánské kmeny, zejména Kuna, udržují své tradiční zvyky, oblečení a způsob života, a jsou hrdí na svou autonomii v oblastech jako je souostroví San Blas.
Panamci jsou přátelští a otevření lidé, kteří jsou hrdí na svou nezávislost a multikulturní dědictví. Mnoho místních obyvatel ovládá více jazyků, přičemž španělština je hlavním jazykem, ale časté jsou i různé indiánské jazyky.
Gastronomie Panamy
Panamská kuchyně odráží vlivy mnoha kultur, které zemí prošly. Místní strava je chutná a rozmanitá, s důrazem na čerstvé suroviny. Typickým jídlem je sancocho, kuřecí polévka s bramborami, yucou a koriandrem. Dalšími oblíbenými pokrmy jsou patacones (smažené zelené banány), arroz con pollo (rýže s kuřetem) a čerstvé mořské plody, včetně humrů, krevet a ryb.
Panamské tržiště jsou plná exotického ovoce, jako jsou mango, papája a guava, a místní pouliční stánky nabízejí rychlé občerstvení, například empanadas (plněné taštičky) a ceviche z čerstvých ryb.
Základní informace o Panamě
Oficiální název: Panamská republika
Rozloha: 78 200 km2
Obyvatelstvo: 4,315 mil.
Národnostní složení: mesticové, afričani, indiáni
Hlavní město: Ciudad de Panamá
Státní zřízení: prezidentská republika
Územní členění: 10 provincií, 3 tzv. comareky, 2 indiánská území
Jazyk: španělština, angličtina, domorodé indiánské jazyky
Měna: panamská balboa, americký dolar (PAB, USD)
Náboženství: římští katolíci 80 %, protestanti 10 %, muslimové 5 %
Časové pásmo: - 5, - 4 SEČ
Mezinárodní předvolba: + 507
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba 911, hasiči 103, policie 104
Vízum do Panamy: občané ČR s platným cestovním pasem s minimální platnosti 6 měsíců mohou vstupovat na území Panamské republiku a přechodně zde pobývat bez víz až 6 měsíců za jiným účelem než je výdělečná činnost.
Očkování do Panamy: doporučuje se virová hepatitida A+B, břišní tyfus, tetanus.
Celní předpisy a omezení: od dovozního cla je osvobozeno zboží, která nemá obchodní charakter a je určeno k uspokojování potřeb cestujícího vzhledem k jeho druhu a množství. Speciální předpisy se vztahují na dovoz a vývoz střelných zbraní, rostlin a zvířat. Je také potřeba při převozu přes hranice hlásit sumu vyšší než 10 000 USD.
Elektřina: 110 V, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Měna a placení: téměř ve všech obchodech, restauracích, půjčovnách, hotelích atd. lze platit platebními kartami (nejrozšířenějšími jsou VISA a MasterCard). Vedle panamské měny je hlavním platidlem USD. Na některých místech nechtějí přijímat bankovky v hodnotě 50 a 100 USD kvůli obavám z falešných bankovek.