Chiloe

Ostrov Chiloé je druhým největším ostrovem Chile a nachází se na jihu země v regionu Los Lagos. Tento odlehlý a tajemný ostrov si uchoval jedinečnou kulturu, která je kombinací původních Mapučů, Chono a španělských kolonistů. Chiloé je známé svými barevnými dřevěnými domy na kůlech, zvané palafitos, a zejména unikátními dřevěnými kostely, které jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie

Historie Chiloé je plná legend a mýtů, což podtrhuje odlehlost ostrova od hlavního chilského pevninského dění. Ostrov byl původně obýván různými domorodými kmeny, především Mapuči a Chono, než v roce 1567 dorazili Španělé a založili město Castro. Ostrov byl klíčovým strategickým bodem pro Španěly během koloniální éry a zůstal pod jejich kontrolou až do roku 1826, což bylo dlouho po tom, co pevninské Chile získalo nezávislost.

Ostrov je také spjat s významnou křesťanskou historií, když jezuité dorazili v 17. století a začali stavět ikonické dřevěné kostely. Tyto kostely jsou pozoruhodné pro svou jednoduchou a přitom působivou architekturu, která byla přizpůsobena místním stavebním tradicím a přírodním podmínkám. Dnes je na seznamu světového dědictví UNESCO zapsáno 16 dřevěných kostelů, které představují vzácný příklad spojení evropské architektury s původními materiály a technikami.

Kostely na Chiloé

Jednou z hlavních atrakcí ostrova Chiloé jsou jeho dřevěné kostely, z nichž mnohé byly postaveny již v 18. století. Tyto stavby jsou symbolem kulturního a náboženského života na ostrově a představují unikátní směsici evropských a místních stavebních technik. Významné kostely zahrnují:

Iglesia San Francisco v Castro: Jeden z největších a nejznámějších kostelů na ostrově, s charakteristickými žlutými věžemi a krásným interiérem.
Iglesia de Achao: Jeden z nejstarších dřevěných kostelů na Chiloé, postavený jezuitami v roce 1740.
Iglesia de Quinchao: Známá svou působivou jednoduchostí a dokonalou harmonií s okolní přírodou.

Zajímavosti

Chiloé je ostrov plný folkloru, kde jsou lidé pyšní na své tradice a legendy. Mezi nejznámější patří příběhy o mytických bytostech, jako je Trentren Vilu, mořská panna, nebo tajemný Caleuche, duchovní loď, která podle pověstí přiváží duše mrtvých na ostrov. Místní legenda o čarodějnicích a kouzelnících stále žije ve vyprávěních obyvatel ostrova.

Další zajímavostí ostrova je národní park Chiloé, který nabízí úchvatné scenérie zelených lesů a pobřeží. Park je domovem mnoha druhů endemických rostlin a zvířat, včetně vzácných ptáků a mořských savců. Ostrov Chiloé je také známý pro svou unikátní faunu, včetně tučňáků, lachtanů a delfínů, které lze spatřit při plavbách lodí podél pobřeží.

Podnebí

Chiloé má mírné oceánské podnebí, které je vlhké a chladné po většinu roku. Průměrné roční teploty se pohybují okolo 11 °C. Léta jsou mírná, s teplotami kolem 15-20 °C, zatímco zimy jsou chladnější a vlhké, s častými dešti a teplotami klesajícími na 5-10 °C. Deštivé počasí je běžné po celý rok, což je důvodem, proč je krajina ostrova tak zelená a bujná.

Kdy a jak cestovat na Chiloé

Nejlepší doba k návštěvě Chiloé je během léta (prosinec až březen), kdy jsou teploty mírnější a srážky méně časté. Přesto je vhodné být připravený na proměnlivé počasí, i v letních měsících mohou přijít náhlé deště.

Na Chiloé se lze dostat trajektem z města Pargua, které leží na pevnině jižně od města Puerto Montt. Trajektová plavba trvá přibližně 30 minut a spojuje pevninu s ostrovem Chiloé přes průliv Chacao. Z letiště v Puerto Montt také létají přímé lety na letiště v městě Castro.




Nejoblíbenější zájezdy Chiloe